Tartu ülikool avab täna Maarjamõisa teaduslinnakus maailmatasemel siirdemeditsiinikeskuse (SIME), mille ülimoodne aparatuur loob teadusuuringuteks senisest palju paremad võimalused ning mille maksumuseks kujunes 8,7 miljonit eurot.

SIME katseloomakeskuse juhataja Mario Plaasi sõnul on maja jagatud molekulaarbioloogia laboriteks ja katseloomakeskuseks ning lisaks on keskuses eraldi infektsioonilabor, kus võib töötada ohtlike ja geneetiliselt muundatud patogeenidega, kirjutab Postimees.

“Eestis ei ole veel olnud sellist laborit, kus saab uurida raskeid viiruslikke infektsioone in vivo ehk loomadel,” märkis Plaas.

Näiteks molekulaarbioloogialaborites kasutusel ülivõimsad DNA segmentaatorid, mis segmendivad inimgenoomi umbes nädalaga ning katsepreparaatide hoidmiseks ruumid, millest mõnes hoitakse miinus 150-kraadist temperatuuri.

Samuti on keskuses kolm miljonit eurot maksnud 9,4-teslast magnetresonantstomograafi, mis on tehtud spetsiaalselt väikeloomade uurimiseks ning võimaldab vaadelda nende sisemust ja diagnoosida organite tööd ning lisaks on keskuses Baltimaade kõige suurem autoklaav ning kogu tehnosüsteem on dubleeritud.

Katseloomakeskuses mahub puuridesse elama umbes 25 000 hiirt ja 7000 rotti ning kõik puurid on eraldi ventileeritavad ja interneti kaudu jälgitavad.